Szycie dekoracyjnych poszewek na poduszki w domu

Kolorowe poduszki to doskonała ozdoba każdego pomieszczenia. Możemy ich użyć do dekoracji salonu czy sypialni.

Jeżeli mamy odrobinę wolnego czasu możemy uszyć kolorowe poszewki na poduszki i jaśki samemu! Potrzebne nam będą do tego kolorowe tkaniny, maszyna do szycia i chęć do działania! Jakie poszewki na poduszki możemy uszyć w zaciszu naszego domu? Oto kilka pomysłów!

Wszystkie kolory tęczy

Chcąc wprowadzić odrobinę koloru do naszego domu możemy postawić na proste powłoczki z kolorowej bawełny! Jak uszyć taką poszewkę? Możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy, to wycięcie dwóch takich samych kwadratów o rozmiarach naszej poduszki, które zszywamy od środka po brzegach na trzech bokach.

szycie na miarę

REKLAMA:

Ostatni, niezaszyty bok możemy obszyć tak, aby materiał się nie strzępił i zrobić zapięcie na guziki lub, jeżeli mamy odpowiednie umiejętności, możemy wszyć suwak. Drugi sposób to uszycie poszewki zamykanej na tzw. zakładkę. Jak najprościej uszyć taką poszewkę?

Potrzebny nam będzie jeden pas materiału, o szerokości naszej poduszki i długości dwa razy plus 20 cm. Krótsze krawędzie tkaniny obrzucamy, a następnie składamy o tyle, ile ma nasza poduszka, a pozostałe 20 cm materiału zawijamy tak, aby tworzyło z pozostałą częścią naszej przyszłej poszwy „kopertę”. Wszystko możemy spiąć szpilkami, aby utrzymać całość w tej samej pozycji i zaszywamy po bokach. I gotowe!

Dekoracyjny patchwork

Jeżeli jednak zależ nam na czymś bardziej oryginalnym, możemy zrobić poszewkę metodą patchworku. Patchwork, czyli dekoracyjne zszywanie różnych, wielobarwnych kawałków materiału w kształtach trójkątów, rombów i kwadratów, jest czasochłonny, lecz daje spektakularne efekty!

Wykonane tę metodą poszewki będą z pewnością niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Do wykonania takich poszewek doskonale nadadzą się wytrzymałe, nieco grubsze materiały. Kolejnym ważnym elementem jest zrobienie szablonu wzoru, jaki chcemy uzyskać z wybranych fragmentów materiału.

Ciepło wełny

Bardzo dekoracyjne powłoczki na nasze poduchy możemy też uzyskać wykorzystując do tego stare swetry. Poszewki ze swetra z pewnością nadadzą ciepłej i przytulnej atmosfery każdemu pomieszczeniu, w którym je umieścimy! Do ich wykonania będziemy potrzebować starego swetra, najlepiej o grubym, dekoracyjnym splocie.

Dobrze też się sprawdzą wzorzyste swetry. Dla lepszego efektu możemy wykończyć nasze dzieło guzikami lub frędzlami.